Olympus CLUB
Web milovníků fotografie

Fotografie: Klíčové Termíny a Slovníček

Fotografie je umění a věda, která zachycuje okamžiky a příběhy skrze obrazy. Pro nováčky může svět fotografie působit zmateně, ale s tímto slovníčkem vám budou základní pojmy a klíčové termíny snazší.

1. Clona

Clona je prvek objektivu fotoaparátu, který ovlivňuje množství světla, které padá na snímač. Nižší číslo clony (např. f/2.8) znamená větší otvor a více světla.

2. Expozice

Expozice se týká množství světla, které dopadá na snímač během snímku. Správná expozice je klíčem k vyváženým a ostrým fotografiím.

3. Snímač

Snímač je část fotoaparátu, která zachycuje světlo a převádí ho na digitální obraz. Velikost snímače má vliv na kvalitu fotografie.

4. ISO

ISO udává citlivost snímače na světlo. Nižší ISO (např. ISO 100) je vhodné pro jasné podmínky, zatímco vyšší ISO (např. ISO 800) je pro slabé světlo.

5. Blesk

Blesk je zdroj umělého světla, který pomáhá osvětlit scénu. Kreativní použití blesku může vytvořit zajímavé efekty.

6. Kompozice

Kompozice se týká uspořádání prvků ve snímku. Správná kompozice může zdůraznit hlavní téma a udělat fotografii atraktivnější.

7. Clona závěrky

Clona závěrky ovlivňuje dobu, po kterou je snímač vystaven světlu. Krátká doba (např. 1/1000 sekundy) zachytí rychlé události, zatímco dlouhá doba (např. 30 sekund) vytvoří efekty jako rozmazání.

8. Portrét

Portrét je fotografie osoby nebo tváře. Důležitá je správná kompozice a osvětlení, aby se zachytilo výrazný a osobní vyjádření.

9. Clona objektivu

Clona objektivu ovlivňuje hloubku ostrosti ve fotografii. Nižší číslo clony (např. f/1.8) vytváří rozmazaný pozadí, zatímco vyšší clona (např. f/16) zachytí více detailů.

10. RAW

RAW je nezpracovaný formát fotografií, který obsahuje více informací o obrazu. To umožňuje větší kontrolu při úpravách v počítači.

Slovníček

  • Objektiv: Skleněná část fotoaparátu, která zaměřuje světlo na snímač.
  • Histogram: Grafické zobrazení jasového rozsahu ve fotografii.
  • Komprimace: Zmenšení velikosti fotografií pro úsporu místa.
  • Exif Data: Metadata uložená v digitálních fotografiích, obsahující informace o nastavení fotoaparátu.
  • B&W: Zkratka pro černobílou fotografii.
  • Světelný teplýk: Barva světla, obvykle označená jako "teplá" (oranžová) nebo "studená" (modrá).

S tímto slovníčkem můžete lépe porozumět a začít experimentovat s fotografií. Fotografie je fascinující svět, který vám umožní vyjádřit svou kreativitu a zachytit krásu okolo sebe. Nebojte se zkoumat a objevovat nové techniky a styly!

Copyright © 2023 Olympus Club.cz
Web vytvořilo studio WebNow.cz
Web pro milovníky fotografie a fanoušky fotoaparátů Olympus.